OBKLAD

Možná jste již z našeho mailingu zaznamenali rady a tipy ohledně nejrůznějších témat z oblasti dřeva, tvorby, údržby zahrady a inspirace. Tentokrát přinášíme inspiraci na tvorbu luxusního obkladu vytvořeného z dřevěných dlaždic, který si můžete bez problému doma vyrobit a to z velmi dostupné a levné suroviny - palivového dřeva.

 
Co vše lze vytvořit pomocí polínek dřeva?
Bukové dřevo, které z tvrdých dřevin vysychá nejrychleji, je přirozeně bez zápachu, ale také podléhá snadno plísním, pokud není dobře vysušené nebo je vystavené venkovním podmínkám. Na interiér je proto ideální, už jenom z estetického hlediska, ale pro použití v exteriéru se kvůli svým vlastnostem příliš nehodí.
Pro venkovní obklad je tak mnohem lepší dub, který sice déle vysychá, ale je vůči povětrnostním podmínkám stálý. Venkovní obklad ze dřeva také výborně izoluje a tak můžeme díky této dekoraci i ušetřit.
Na tuto dekoraci je nutné použít pouze dobře vysušené dřevo, které již nebude na vzduchu přirozeně více vysychat. Pokud bychom použili dřevo čerstvé, vystavujeme se nejenom riziku plísní, ale dlaždice budou při vysychání ze zdi odpadávat v důsledku jejich zmenšování sesycháním.
Pokud nařežete úzké dlaždice z čerstvých polínek, vyschnou mnohem rychleji a to v řádech několika měsíců. Je ale potřeba počítat s tím, že při tloušťce cca 25 mm seschnou dlaždice i o 1-2 mm. Toto seschnutí navíc nebude u všech dlaždic rovnoměrné, což nám může společně s prohnutím nebo pokroucením (které se nemusí vždy projevit) vytvořit rozdíl na tloušťce i 2 mm mezi jednotlivými kusy. Nevyhnete se tak jejich zbroušení na identickou tloušťku.
 
Proto doporučujeme použít časově náročnější, ale výrobně mnohem snažíš postup. A to nechat polínka vyschnout vcelku. Počkáte si sice déle, u buku okolo 12 měsíců a u dubu skoro dvojnásobek, ale poté nařežete dlaždice přímo na požadovanou tloušťku bez dalších úprav. Můžete tedy ze dřeva na topení vybírat pěkné kusy a příští rok na jaře se pustit do této dekorace.