Vlastnosti jednotlivých dřevin

Představíme si jednotlivé dřeviny (skupiny dřevin), které u nás naleznete v nabídce.

Dub

Dub je tvrdé palivové dřevo s vysokou výhřevností (11 050 MJ/m3) vhodné zejména do dřevoplynových kotlů. Vhodné i do krbů, otevřených ohnišť, krbových vložek a kamen. Výborná odolnost vůči prostředí (plísním z vlhka apod.)  Suché výborně, dlouho a pomalu hoří. Velmi dlouho žhne. Špatně hoří za vlhka (více než 30% vlhkosti). Velmi malá popelnatost. Jedna z nejvhodnějších dřevin pro celoroční vytápění. Nevýhodou je pomalé vysychání, je tak vhodný pro delší skladování.

Buk

Buk má menší tloušťku kůry než dub, díky tomu má ještě menší popelnatost. Je rovněž vhodný pro celoroční vytápění ve všech druzích kotlů, kamen i krbů. Výhřevnost buku je o málo nižší než u dubu a to 10830 MJ/m3. Jeho výhodou je schopnost velmi rychle vysychat, musí však být dobře větrán, protože není tak odolný vůči plísním jako dub. Výborně hoří suché, špatně hoří při vlhkosti vyšší než 30%. Vhodné i na uzení a grilování kvůli neutrálnímu zápachu.

Bříza

Středně tvrdé listnaté dřevo, ale s vysokou výhřevností 10 500MJ/m3 (jen o málo menší než dub nebo buk). Vhodné na pravidelné vytápění v kamnech nebo kotlech. Nevhodné do otevřených krbů a ohnišť kvůli štiplavému kouři. Velmi dobře hoří a to i čerstvé. Středně silná kůra i střední popelnatost.

Akát

Tvrdé dřevo s nejvyšší výhřevností mezi běžně používaným palivovým dřevem v ČR - 11850 MJ/m3. Silná kůra a velké zakřívení, špatně se štípe. Podobně jako buk rychle vysychá a podobně jako dub má dobrou odolnost vůči vlhkosti a plísním. Poměrně dobře také hoří při vyšší vlhkosti. Jedná se o nejhouževnatější dřevo.

Habr

Vysoká výhřevnost (10970MJ/m3) a nízký podíl kůry dělají z habru vhodné palivové dřevo pro celoroční topení. Poměrně vzácné dřevo. Hůře se štípe kvůli vysoké sukovitosti a houževnatosti. Podobně jako dub déle vysychá, ale má nízkou odolnost vůči vlhkosti.

Jasan

Tvrdé listnané dřevo se středně silnou kůrou. Výhřevnost mezi dubem a bukem a to 10980MJ/m3. Rychle vysychá, ale také lehko podláhá plísním. Vlastnostmi podobné buku.

Jehličnaté dřevo

Měkké palivové dřevo, suché velmi rychle hoří. Velmi dobře hoří i čerstvé. Vhodné na roztápění nebo do novějších kotlů. Nevhodné do otevřených krbů a ohnišť - odlétají žhavé kusy - praská. Poměrně velká popelnatost a podíl pryskyřice (produkuje více dehtu). Výhřevnost okolo 7500 - 9000 MJ/m3.

Topol

Měkké listnaté dřevo s nížší výhřevností. Vhodné pro roztápění. Hoří velmi rychle. Výhřevnost 6500 MJ/m3. Méně vhodné pro celoroční topění. Možné však kombinovat s tvrdými dřevinami. Suché dřevo je velmi lehké.

Ovocné stromy

Vhodné na grilování a uzení (v EU již bohužel zakázáno udit na ovocném dřevě). Příjemná vůně. Většinou poměrně tvrdé dřevo s dobrou výhřevností.

Směs tvrdých listnatých dřevin

Tato směs může obsahovat tyto tvrdé dřeviny: habr, dub, buk, jasan, akát, líska turecká, javor a ovocné stromy. Hodí se především do kamen a kotlů a krbů. Už méně do citlivých dřevoplynových kotlů. Vlastnosti souvísí s jedtlivými dřevinami. Výhřevnost mezi 10 000 - 11 000 MJ/m3. Vhodné na celoroční vytápění.

 

AUTOR: www.drevomorava.cz

Další články z našeho blogu.

Zpět na  úvod - palivové dřevo